wtorek, 18 listopada 2014

Targowiska - Gmina Miejsce Piastowe

Na skutek melioracji i osuszania terenu zanika na świecie i w Polsce coraz więcej ekosystemów  wodno-błotnych, podmokłych  i szuwarowych powoduje to  pustynnienie i stepowienie terenów  oraz zanikanie charakterystycznych  dla tych terenów  gatunków. W Targowiskach jest stosunkowo sporo takich terenów między innymi ze względu na dużą sieć rzek i potoków
Na skutek melioracji i osuszania terenu zanika na świecie i w Polsce coraz więcej ekosystemów  wodno-błotnych, podmokłych  i szuwarowych powoduje to  pustynnienie i stepowienie terenów  oraz zanikanie charakterystycznych  dla tych terenów  gatunków. W Targowiskach jest stosunkowo sporo takich terenów między innymi ze względu na dużą sieć rzek i potoków. Biorą one początek w Targowiskach i okolicach. Przez środek miejscowości płynie potok Olszyny a środkiem lasu potok Flusy ze swoimi przepięknymi meandrami.
Przez obrzeża miejscowości płynie potok Flusy
Płynąc przez las tworzy piękne meandry
Przez środek miejscowości i przez torfowisko płynie potok Olszyny
Bierze on początek tuż za miejscowością gdzie woda jest przejrzysta jak w potokach górskich
Niewątpliwym hitem przyrodniczym naszej miejscowości jest jeden z najstarszych i najciekawiej usytuowany park w Polsce. Na dwóch przeciwległych stokach i wierzchowinach wzgórz, rozdzielonych szerokim jarem, na dnie którego płynie potok Olszyny  zachowały się stawy wraz z groblami. Stoki i jary pokryte są w obrębie naturalnej dąbrowy 10 mieszanym lasem liściastym z udziałem lipy drobnolistnej i szerokolistnej, dębu szypułkowego, klonu zwyczajnego, klonu jaworu, grabu pospolitego, jesionu wyniosłego i olszy czarnej.
Pojedyncze dęby szypułkowe, zwłaszcza na górnej granicy zespołu dworsko – parkowego wykształciły szerokie rozłożyste korony, widoczne z dalekich osi widokowych. Liczne drzewa w parku osiągnęły maksymalne dla swego gatunku rozmiary. Znajduje się tam; 19 drzew powyżej 4 m obwodu , 13 powyżej 5m i 2 powyżej 6m. Spośród 717 wszystkich drzew aż 102 to drzewa pomnikowe. 
Urzeka także soczysta roślinność parkowa
Na terenie parku znajduje się kilkanaście gatunków roślin chronionych wśród bogatej szaty roślinnej wśród której są  zawilec gajowy zawilec żółty, kokorycz pusta, miodunka,  konwalia majowa ziarnopłon wiosenny, cebulica dwulistna, knieć błotna, zdrojówka rutewka,  kopytnik pospolity, sałatnica leśna, dziewanna drobnokwiatowa, bluszczyk kurdybanek, parzydło leśne, wiązówka błotna, jaskier rozłogowy, plamisty, ostry, niezapominajka darniowa i błotna, żywokost lekarski, konwalia majowa, ostrzeń warzywny, głowienka pospolita, gwiazdnica bagienna i wielkokwiatowa, kulik pospolity i zwisły, Janota biała i purpurowa, rzeżucha gorzka, krwiściag lekarski, podagrycznik pospolity i wiele innych oraz inne ciekawe i rzadko spotykane rośliny jak np. saprofity.
Na terenie parku znajdują się trzy stawy 

Ciekawym zjawiskiem jest torfowisko znajdujące się w centrum wioski. W ostatnich latach na świecie  i w Polsce zaobserwowano gwałtowne zmniejszenie się ilości torfowisk na skutek ich degradacji, murszenia  i mineralizacji. Dlatego Polska przystąpiła do międzynarodowej konwencji o obszarach wodno – błotnych i torfowiskowych. Torfowiska odgrywają bardzo ważną funkcję przyrodniczą.
Badania klimatyczne torfowisk wskazują na niższą średnią temperaturę powietrza w okresie letnim niż na glebach mineralnych co stwarza możliwość odetchnięcia w upalne letnie dni nie rezygnując ze słońca i świeżego powietrza. Na torfowisku spotkać można rośliny o skrajnie wąskiej amplitudzie ekologicznej nie występujące w innych ekosystemach  Torfowiska są też bardzo dobrym naturalnym zbiornikiem retencyjnym magazynującym wodę w okresach intensywnych opadów i oddawaniem jej w okresach suszy. Ustawa o ochronie gatunków rolnych i leśnych z dnia 3 lutego 95 r. chroni torfowiska jako naturalne zbiorniki wodne. 




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz