sobota, 13 grudnia 2014

POMNIKI PRZYRODY


Według Ustawy o ochronie przyrody( Art. 40.) Za pomnik przyrody mogą być uznane –“pojedyncze twory przyrody żywej i nieożywionej lub ich skupiska o szczególnej wartości przyrodniczej, naukowej, kulturowej, historycznej lub krajobrazowej oraz odznaczające się indywidualnymi cechami, wyróżniającymi je wśród innych tworów, okazałych rozmiarów drzewa, krzewy gatunków rodzimych lub obcych, źródła, wodospady, wywierzyska, skałki, jary, głazy narzutowe oraz jaskinie.”  Poza wymienionymi wartościami pomniki są swoistym dziedzictwem kultury oraz posiada wartości sentymentalne.
Pomimo że pomnikami mogą zostać  różne twory przyrody w tym nieożywionej, to jednak ponad 90% stanowią pojedyncze drzewa. Nie ma prawnie wiążących „wymiarów progowych”, powyżej których drzewo zasługuje na ochronę pomnikową, ale w zwyczajowo funkcjonują następujące progi obwodu drzewa na wysokości 130 cm od ziemi:
Brzoza brodawkowata – 220
Brzoza omszona – 190
Buk zwyczajny – 314
Czeremcha zwyczajna – 94
Czereśnia – 94
Dąb bezszypułkowy – 314
Dąb szypułkowy – 380
Głóg – 94
Grab zwyczajny – 190
Grusza pospolita – 160
Jabłoń dzika – 94
Jarzębina pospolita – 160
Jawor – 250
Jesion wyniosły – 250
Jodła pospolita – 314
Klon polny – 160
Klon zwyczajny – 220
Leszczyna – 94
Lipy – 314
Modrzewie – 314
Sosna zwyczajna – 314
Świerk pospolity – 314
Szakłak pospolity – 94
Wiązy – 220
Wierzba biała i krucha – 314
Topola biała (Białodrzew) i czarna (Sokora) - 380.
Wg danych GUS ( Rocznik Statystyczny 2013 r. ) w Polsce znajduje się ponad 36 tys. pomników przyrody.Znalezienie jednolitej informacji na temat wszystkich pomników przyrody w Polsce jest z oczywistych względów niemożliwe, publikacje książkowe oraz informacje w sieci mają zwykle charakter regionalny.
Rejestry pomników przyrody  znajdujących się na terenie danego województwa, dostępne są na stronach Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.
W przypadku niektórych województw ( jak np. podkarpackie) można nic nie znaleźć  – wykaz pomników przyrody nie został opublikowany lub w rejestrze brakuje danych na temat lokalizacji pomnika przyrody. W takiej sytuacji sięgamy po Biuletyny Informacji Publicznej danego starostwa i szukamy ,, Program ochrony środowiska dla powiatu ……”
 W województwie podkarpackim jest 1534 pomniki przyrody w podkarpackim – źródło - http://srodowisko.wrotapodkarpackie.pl/  Obejrzenie ich może być bardzo ciekawą atrakcją turystyczną.  

                              

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz